Reklam
DOLAR: 4.71 TL
EURO: 5.53 TL

GÖKPINAR GÖLÜ

11 ay önce
123 kez görüntülendi

GÖKPINAR GÖLÜ
Reklam

Türkiye’nin en güzel doğal ve tabiat güzellikleri arasında yer alan Gökpınar Gölü, Anadolu’nun saklı kalmış cennet köşelerinden biri.Türkiye’nin en güzel doğal ve tabiat güzellikleri arasında yer alan Gökpınar Gölü, Anadolu’nun saklı kalmış cennet köşelerinden biri.

‘Ölmeden önce Türkiye’de görmeniz gereken yerler’ listesinde mutlaka yer alması gereken bir doğa harikası. Gölün adını aldığı turkuaz mavisi rengi, etrafındaki yeşilin her tonuyla birleşince ortaya muhteşem bir manzara çıkıyor. Gökpınar Gölü serin suları ve yemyeşil çevresi bölge halkı için vazgeçilmez bir mesire yeri.Yaz aylarında binlerce kişinin ziyaret ettiği göl, Sivas’ın Gürün ilçesinin merkezine sadece 10 kilometere uzaklıkta.Yaz aylarında ve kış aylarında suyun sıcaklığı hep 11 derecede kalıyor. Bu sebeple kış aylarındaki düşük sıcaklıklarda, bembeyaz bir örtünün içinde, üstünde buharlar tüten bir havuza dönüşüyor.

Bu manzara her ne kadar muhteşem olsa da gören sayısı oldukça az. Çünkü 1500 rakımda bulunan gölün yolu 2000 rakımlara kadar çıkıyor ve kış aylarında ulaşılması oldukça güç oluyor.

E-pAhn_8wqHPQ-174x90.jpg 174w, http://www.gencsivas.com/wp-content/uploads/2017/06/3iWRnAwHiE-pAhn_8wqHPQ.jpg 620w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" />Gölde balık tutmak ve yüzmek yasak olsa da dalış yapmak serbest. Yüksek rakımdan dolayı gölde 1 metrelik dalış denizde 3 metreye eşit durumda.

Bu sebeple genellikle 2 yıldızlı dalgıçların dalışına izin veriliyor. Sivas, Malatya ve Kayseri’den AFAD ekipleri yüksek irtifa dalışları için burayı tercih ediyor.

Reklam

GÖKPINAR GÖLÜ Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

 Yukarı Çık